På kugo.no

kan du følge min kamp med å bestige alle 666 toppene over 1000 meter i Troms fylke. Fjelltoppsamlingen startet sånn smått i 2007, og i 2009 ble målsetningen om å bestige alle toppene klart. På denne siden finner du en oversikt over alle toppene, statistikk for alle toppene, samt rutebeskrivelser og bilder fra de toppene jeg har besteget.

Store Russetinden 1405 moh

Store Russetinden med sine 1405 ruvende høydemeter et kjent landemerke på Nordkjosbotn. Store Russetinden er en spennende topptur, både på ski og til fots. Tiltross for at Store Russetinden ser ut som en vasnkelig topp, er det en overkommelig topp om du er i ok fysisk form. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Store Russetinden.

-

Fra Nordkjosbotn svinger du inn mot vekta, derfra kjører du litt over 1 km mot Storsteinnes etter gammelveien, kjør opp mot Skytterbanen, der finner du parkering. Fra Tromsø tar kjøreturen ca 1 time.

-

Gå etter E6 til du kommer til Bukteleven. Følg venstresiden av elva oppover til du kommer opp mellom Store Russetinden og Rakeltinden. Veien opp langs elven er delevis etter sti og  du kommer deg gjennom skogen smertefritt da der er lite vegetasjon. Den siste biten opp mellom toppene er ganske bratt. Om du går til sommeren går du rett inn ”dalen” til du kommer til Russetindbreen, derfra går du opp mot det laveste punktet på ryggen mellom punkt 1311 og toppen av Store Russetinden.

-

Den siste biten mot toppen er litt luftig. Fra toppen har du fantastisk utsikt mot Nordkjosbotn og Balsfjorden. Det er også en av fylkets fineste fasiliteter på varden, i form av en førsteklasses postkasse og gjestebok med lærperm:)

russ

Rute

IMG_0724

Store Russetinden fra Storvasstinden

PICT0032

Russetinden fra Rakeltinden

Picture 2016

Store Russetinden Fra Halvorsfjellet

Picture 709

Fra startstedet

Picture 650

Russetindbreen

Picture 656

Opp mot toppen, mye steinur..

Picture 663

Her gikk vi opp på ryggen

Picture 679

Fortoppen med Balsfjorden i bakgrunnen

Picture 695

Svartnestinden, Sultindan, Andersdalstinden, Stortinden og Blåtinden

Første besøk: 15 Juli

Tidsforbruk: 3.5 timer

Stikkord: , , , , ,

You might also like

Store Russetinden 1405moh
Kartblad: Tamokdalen Kommune: Balsfjord (15) Primærfaktor A: ca 755 meter Primærfaktor B: 385 meter Koordinat:...
Rakeltinden 1400moh
Kartblad: Tamokdalen Kommune: Balsfjord (17) Primærfaktor A: 278meter Primærfaktor B: ca 175 meter Koordinat:...
Halvorsfjellet 1214 moh
Halvorsfjellet like bak Nordkjosbotn sentrum er et utseendemessig kjedelig fjell i forhold til sin langt...
Toppene i Balsfjord kommune
            1. Vassdalsfjellet 1587 2. Rostafjellet...