Høltinden er den laveste og lettest tilgjengelige toppen på en rekke med 4 topper ved Hølen. Høltinden ser litt kjedelig ut fra E8, men om du går til Storvatnet ser den meget bra ut, med et flere hundre meter langt stup på over 100 høydemeter, eggen mellom Høltinde nog Kvittinden er også kvass, og har en “topp” som lokalt blir kalt for “Værstingspissen”. Her er turbeskrivelsen min fra Høltinden.
-
For å komme til Hølen tar du av ved betongelementfabrikken på Stormoen langs E8, kjøreturen fra Tromsø tar i overkant av en time. Kjør inn til porten som “stenger” veien videre inn mot Storvatnet.
Vi startet med å gå noen hundre meter langs en god skogsvei før vi tok første skogsvei opp til venstre.Vi fulgte skogsveien så langt den gikk- opp til ca 350 moh. Etter skogsveien Derfra gikk vi stortsett rett mot toppen. Var ganske bratt opp mot toppen- over 30 grader det meste av turen de siste 500 høydemeterne. Og med lite snø og litt is i noen renner, så ville det vært vanskelig å kommet seg opp uten stegjern eller truger under vårt besøk.
-
Fra toppen er det fin utsikt mot nabotopper som de spisse Markenestindan, Rakeltinden, Kvittinden og Storvasstinden som jeg gikk sammen med Svendborgtinden og Blåtindan i skytefeltet bl.a.
Når man ser på kartet kan det være fristende å gå via Hølaksla og Hølfjellet, men det stopper i et stup like før du kommer til Høltinden, så det er ikke noe gunstig alternativ, med mindre man er der for å klatre. Skulle egentlig gå til Kvittinden også, men i 13 minus ved parkeringen ble det litt for kaldt for å få med seg to topper.
Rute

Høltinden fra skogsveien

Høltinden fra ca 600 moh

Høltinden til høyre, Kvittinden til venstre. Storvasstinden bak i midten av bildet

Må starte tidlig for å rekke ned mens det enda er dagslys

Over skogsgrensa

Fra venstre: Fugltinden 1033, Durmålsskolten 1061, Svarntestinden 1214, Snømannen 1196, Andersdalstinden 1221 og Smalaktinden 1246.

Christian på tur opp mot Høltinden, herfra begynte det å bli litt bratt

Stupet som gjør ankomst via Hølfjellet vanskelig

Utsikt ned mot Hølen

Christian skal kjempe sæ opp fra ei renna med is under 10 sm nysnø

Toppen

Christian nesten oppe.

Rakeltinden til venstre og Markenestindan til høyre på ryggen

Sol på toppen av Jihekkevarri i mørketiden, Lakselvtindene til venstre

Christian på toppen, Storvasstinden i bakgrunnen

Storvatnet

Eggen mot Kvittinden, den spisse toppen bli kalt for værstingspissen. Lille Russetinden bak i midten

Baksiden av Høltinden ser litt bedre ut en siden man ser fra veien

Etterhvert ble det også litt sol på Piggtinden 1505 moh

Nesten nede etter skogsveien. Noen rykende ferske jervspor
Første besøk: 29. November 2009
Tidsforbruk: ca 4 timer i litt nysnø
Stikkord: Hølen, Høltinden, Kvittinden, Markenestindan, Rakeltinden, Storvasstinden, Svendborgtinden






