Massiv SV Rasmustinden/Massiv Ø av Cukcavarri 1106 moh ligger innerst i Tiurdalen, mellom Rasmustinden og Tiurtinden. En av fylkets mange navneløse og lite besøkte topper. Her er turbeskrivelsen fra turen min til denne navneløse toppen.
-
For å spare miljøet valgte jeg å gå fra Tiurdalens start i Sjøvassbotn, blir litt lengre en å gå fra Lakselvdalen, men det går god sti i flere km, så man tar nok igjen den litt lengre innmarsjen med gode gåfasiliteter.
-
Parkering finnes ved et lite grustak ved starten av Tiurdalen, gå opp langs høyresiden av elva, der kan du følge en sti til du kommer til en traktorvei. Traktorveien kan du følge ca 1 km før du kommer til en sti som går storsett helt inn Tiurdalen. Marsjen inn Tiurdalen er på nesten 5. km. Gikk opp skaret mellom punkt 1223 (Tiurtinden) og toppen jeg skulle til. Var litt bratt på slutten, men helt greit å gå. Fra skaret på ca 951 moh er det ca 1 km å gå til toppen. På toppen har du nydelig utsikt mot Lakselvtindene, Piggtinden, Nallangaisi og mange andre fine fjell. Det er faktisk en matboks med gjestebok i varden, jeg var nr.3 siden boken ble lagt ut sommeren 2006, første besøket siden da.
Rute

Toppen fra Tiurdalen

Traktorveien i starten

Litt oppi Tiurdalen

Utsikt mot Sieidde

Skaret jeg gikk opp

Fortsatt samme skaret

Utsikt mot varden

Trugene med Lakeslvtinden, Ellendalstindene og Langdalstindene i bakgrunnen

- Måtte ta bilde av gården Nordstraum på nedturen, pappas barndomshjem
Første besøk: 1. November 2009
Stikkord: Lille Piggtinden, Massiv SV Rasmustinden 1106 moh, Massiv Ø av Cukcavarri, Rasmustinden, Tiurdalen, Tiurtinden






