Lavangstinden ligger på et stort platå sammen med Kartinden og Musnestinden helt øst på Tromsø fastland. Lavangstinden har med sin primærfator på over 1000 meter førsteklasses utsikt. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Lavangstinden.
Startstedet for turen er ved Nakkedalen. Fra krysset på Breivikeidet er det ca 8 kilometer. Det er noen parkeringsplasser ved Brua til Vargeelva.
Jeg har også gått Lavangstinden fra Vargedalen fra andre siden.
Etter noen hundre slake meter i glissen skog i staren av turen begynner man å ta høyde på sørsiden av elva i Vargedalen. Her er det en solid steinur og det gjelder å holde seg i nærheten av ryggen til elvedalen for å unngå den verste steinura.
Fra 300 til 600 moh blir terrenget gradvis brattere fra rundt 30 grader i starten til rundt 35 grader øverst i dalen før det slaker ut. Man følger dalen videre til 750 moh før ruten dreier sørover. Her er det også et kort parti på rundt 35 grader før man når den lange slake sør-ryggen til Lavangstinden.
Fra toppen er det rå utsikt i alle retningene, spesielt mot Lyngsalpene der bl.a Jiehkkevarri og Fugldalsfjellet ligger rett over Sørfjorden. Returen gikk etter samme ruten.
Turdata:
Dato: 7. April 2017
Distanse: 10.2 kilometer
Høydemeter: 1074
Tidsforbruk: 2:15 (1:47 opp)
GPS-plott fra gps3d.no
Legg igjen en kommentar