Nordmannviktinden er den tredje høyeste toppen i Kåfjord kommune og er meget bra skifjell med kort anmarsj, rå utsikt og fin skikjøring.. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Nordmannviktinden.
Startstedet Olderdalen er endestasjonen for ferga fra Lyngseidet. Parkering fins vedveiens ende i boligfeltet eller ved skolen. Da naboen Giilavarri er en av de best besøkte fjellene i Kåfjord i skisesongen er det omtrent alltid spor fra start.
Fra start sikter man seg inn på østsiden av Doronelva. Her er det hugd ganske mye skog som gjør stigningen opp mot en trimpostkasse på 383 moh ganske grei. Fra postkassen forlater man ruten til Giillavarri og traverserer seg inn på ryggen i et bratt parti. Etter ca 300 bratte høydemeter slaker ryggen litt ut.
Resten av turen går etter ryggen mens man kan nyte den fine utsikten. Det er en fortopp på 1197, før det er veldig slakt den siste etappen på halvannen kilometer til toppen. Om du bare er her for skikjøringen sin del kan man stoppe på fortoppen.
Det høyeste punktet på Nordmannviktinden er vardeløs, men det er en varde ca 20 høydemeter lavere som vises godt fra Giilavarri. Utsikten her er enorm mot Lyngsalpene.
Det er flere alternativer for nedkjøringen. Man kan kjøre en bratt renne rett fra toppen. Denne ruten er 35-40 grader. Jeg valgte en litt mildere variant med renna som er like etter fortoppen på 1197 moh. Med dette alternativet fikk jeg i underkant av 500 høydemeter i en renne på 30-35 grader før eg fulgte




















Første besøk: 1 April 2010
Tidsforbruk: 3 timer