Kjempetinden 1126 moh

Kjempetinden ligger i toppturparadiset Tamokdalen. Med sin litt beskjedne høyde i forhold til naboene er det ikke Kjempetinden som får mest oppmerksomhet, men det er muligheter for ca 750 meter fin skikjøring. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Kjempetinden.

Startstedet ved Tverrelvmyra ligger ca 11 kilometer fra Øvergårdkrysset på E8. Det er litt problematisk med parkering tidlig på sesongen, men det er mulig å finne parkering i vegkanten.

Fra start siktet vi oss inn på stien som går i retning av Kjempehaugen mens vi tok stigning jevnt og trutt. Vi fulgte/holdt oss i nærheten av en bekkedal opp til 500 moh. Derfra brukte vi de neste 200 høydemeterne til å traversere oss mot Kjempetindens sørrygg. Terrenget opp mot ryggen er bratt.

Da vi kom på ryggen fulgte vi den videre opp til toppen. Det er jevnt bratt opp til man når rundt 1080 moh. Derfra slaker det ut den siste kilometeren til det høyeste punktet.

Fra toppen har du fin utsikt mot mange av de spennende fjellene i Tamokdalen. Vi returnerte samme ruten under helt krise forhold på solskare.

kjempe
Rute
kjem1
Kjempetinden med zoom fra startstedet
kjem
Kjempetinden fra Tverrelvdalen, lite vegetasjon tyder på en del ras?
kjem2
Kjempetinden fra startstedet
kjem3
Opp etter «stien» til Kjempehaugen
kjem4
Rune på tur ut mot ryggen
kjem5
Rune på ryggen
kjem6
Utsikr nedover ryggen og mot Tamokdalen
kjem7
Oppe på den lange flate ryggen mot det høyeste punktet. Hadde vært et dyr her før oss idag
kjem8
Hadde gått et flakskred fra Blåbærtinden
kjem9
Halvveis på ryggen
kjempto
Rune tar bilde av Oksetinden
kjem10
To andre som lot seg lokke med på en tur til Kjempetinden med en litt senere turstart enn oss
kjem11
Rune tar en sving på det grufulle føret

Første besøk: 21 April 2010

Tidsforbruk: ca 2.5 timer


Kommentarer

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *