Vanntinden er den høyeste toppen på Vannøya og er en av de 85 toppene i Norge med primærfaktor på over 1000 meter. Vanntinden er en rask topptur, uten anmarsj og jevn stigning hele veien. Utsikten fra toppen er på høyde med det beste i utlandet. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Vanntinden.
Startstedet ca ved Finneset ligger ca 12 kilometer i retning Vannareid fra fergeleiet på Vannøya. Her er fergeruten. Det er merket løype fra Vannøy sjøcamping, men denne merkede ruten som er brukt i Til topps i Karlsøy er noe lengre enn ruten jeg gikk.
Fra start følger man god skogsvei i ca 150 høydemeter, deretter er det delvis sti mot nordryggen til Vanntinden i åpent og ganske slakt terreng. Da man når ryggen blir det straks litt brattere. Starten av ryggen er ca fifty-fifty lyng og stein, etter hvert blir det 100% stein opp mot toppen. Ryggen er bred med et unntak et kort smalere parti etter punkt 869 og det er jevnt stigning i lettgått fast steinur. .
Fra toppen av Vanntinden er det gjestebok og en fantastisk utsikt i alle retningene. Vanntinden er en av de bedre utsiktstoppene jeg har vært på.
Turdata:
Dato: 14 September 2010
Distanse: 6,86 kilometer
Høydemeter: 1040
Tidsforbruk: ca 2 timer


















Legg igjen en kommentar