På kugo.no

finner du rutebeskrivelser fra toppene jeg besøker. Etterhvert håper jeg å få rutebeskrivelser til alle 666 toppene over 1000 meter i Troms fylke. På denne siden finner du en oversikt over alle 1k toppene i Troms, kommunelister, bilder og litt fakta om toppene, samt rutebeskrivelser og bilder fra turene mine.

Vazzinoalgi 1196 moh

Vazzinoalgi gikk vi sammen med Revdalsfjellet. Vazzinoalgi er som Revdalsfjellet stort og flatt. Her er turbeskrivelsen min til Vazzinoalgi.

-

Starten av ruten kan du lese her: http://kugo.no/2009/11/revdalsfjellet-1146-moh/

Fra Revdalsfjellet gikk vi via rett mot “toppen” på 1145 moh,  mot punkt 1100. Gikk ned mot Revdalsvatna over det “reingjerdet” som er merket av på Norgesglasset sine kart. Krysset isen på Revdalsvatna å gikk mot Vallasvarri, men vi fant ut at vi aldri rakk det da det begynte å bli kort tid med dagslys igjen, så vi gikk mot Vazzinoalgi. Vazzinoalgi er som Revdalsfjellet en veldig enkel topp, også denne uten varde på det høyeste punktet.

.

Ned fra Vazzinoalgi gikk vi mellom punkt 1100 og punkt 1094, siktet oss inn på Revdalsvatna 895. Gikk ned mot Innerelva, det var den eneste vanskelige biten på turen på rundt 20 km, det var bratt ned dalen mellom punkt 911 og 995, i tillegg til at det begynte å bli mørkt. Isen på vannene langs innerelva virket ikke like trygg, så vi gikk ved siden av vannet nedover dalen. Gikk mellom Tverrfjellet og Revdalsvatnet 771 moh, før vi fant Jan Baalsrud sin sti og fulgte den ned. Var mørkt når vi var nede, så vi fikk virkelig bruk for hodelyktene våre når vi gikk ned de siste 600 bratte høydemeterne mot parkeringen.

revogvazz

Rute

vaz1

Vazzinoalgi

vaz3

Vazzinoalgi

vaz2

Vazzinoalgi. Flatt og langt...

vaz4

"Reingjede" som er markert på kartet

vaz5

Vazzinoalgi fra Reingjerdet

VAZ6

Christian ser ned mot Revdalsvatna

VAZ7

Fra isen på Revdalsvatna, Lyngen i bakgrunnen

vaz8

Nokså fint lys over Lyngen

vaz9

Lyngen fra toppen av Vazzinoalgi

vaz11

Toppbildet

vaz12

Kent Hugo på toppen, Adjit er det fjellet med noen spisse topper i bakgrunnen

vaz13

Christian på tur ned til Revdalsvatna

vaz14

Christian på revdalsvatna

vaz15

Utsikt ned mot Innerelva

vaz16

Måtte ned her, var det eneste vanskelige partiet på 8 timer

vaz17

Etterhvert ble det dårlig med bilder grunnet begrenset dagslys...

Første Besøk:

Tidsforbruk: Ca 8 timer inkl Revdalsfjellet

Stikkord: ,

Energitilskud.no

You might also like

Revdalsfjellet 1146 moh
Revdalsfjellet er greit å bestige via Jan Baalsruds fluktrute opp mot Gentlemannssteinen, like ved det...
Vazzinoalgi 1196 moh
Kartblad: Manndalen Kommune: Storfjord (55) Primærfaktor A: ca 145 meter Primærfaktor B: ca 145...
Toppene i Storfjord kommune
1. Vassdalsfjellet 1587 2. Didnojiehkki 1562 3. Mannfjellet 1552 4. Markusfjellet 1541 5....
Toppene i Kåfjord kommune
1. Isfjellet 1375 2. Raisaduottarhaldi 1361 3. Nordmannviktinden 1355 4. Geippilvarri (Kippeldalsfjellet)...