Mortenhalsskolten er en ukomplisert topp på Malangshalvøya som byr på fin utsikt. Mortenhalsskolten har merket rute til toppen og er også populær blant syklister. Vi kombinerte toppen med Fiskefjellet. Her er turbeskrivelsen fra turen vår.
Startstedet for turen er ved Pålfinnmoen ved Sand i Malangen. Distansen fra butikken på Sand er rundt seks kilometer. Det er en stor parkeringsplass ved veiens ende.
Fra start følger man en skogsvei noen hundre meter til man krysser Kjelbotnelva. Deretter fortsetter ruten etter veldig god sti mens man tar høyde på nordsiden av Kjelbotnelva. Etter hvert ender stien opp i skardet mellom Fiskefjellet og Mortenhalsskolten på rundt 570 moh og den siste biten går i litt slakere terreng.
På toppen er den en stor varde og gjestebok. Utsikten er veldig bra, spesielt mot Senja og Kvaløya i vest.
Vi returnerte delvis etter stien til skardet før vi startet på stiningen opp til Fiskefjellet. Vi holdt oss på sørsiden av punkt 713 og traff etter hvert merkingen til Fiskefjellet som vi fulgte til toppen som har gjestebok.
På returen fulgte vi merkingen ned til rundt 450 moh der stien mellom Mortenhalsskolten og Fiksefjellet deler seg.
Turdata:
Dato: 8. Oktober 2017
Distanse: 15,51 (5,4 til Mortenhalsskolten og 5,6 til Fiskefjellet)
Høydemeter: 971
Tidsforbruk: 2:23 (ca en time til Mortenhalsskolten)
GPS-plott fra gps3d.no
Legg igjen en kommentar