På kugo.no

finner du rutebeskrivelser fra toppene jeg besøker. Etterhvert håper jeg å få rutebeskrivelser til alle 666 toppene over 1000 meter i Troms fylke. På denne siden finner du en oversikt over alle 1k toppene i Troms, kommunelister, bilder og litt fakta om toppene, samt rutebeskrivelser og bilder fra turene mine.

Klemmartindan / Måskos 1047 moh

Klemmartindan sitt høyeste punkt er nok den minst besøkte 1000 meterstoppen på Malangshalvøya, kanskje mest fordi den er en mye lengre tur enn de andre 1000 metringene på halvøya. Her er turbeskrivelsen fra turen min til Klemmartindan.

 

Vi valgte Spilderbukta som startsted for å kunne følge den merka stien opp mot Rypehaugen. Om man velger å ta ferga fra Larseng tar turen fra Tromsø ca en time. Det er noen parkeringsplasser i tilknytning til turstien opp til gapahuken ved Rypehaugen.

 

De første ca 2 kilometerne går etter skogsvei eller førsteklasses merket sti opp til gapahuken ved Rypehaugen. Her er det muligheter for å koke kaffe og skrive navnet ditt i gjesteboka. Fra Rypehaugen er det ok standard på stien videre til man krysser Spilderelva. Ved Spilderelva er det skiltet mot Klemmartindan, men det må nok være til den noe enklere og kortere turen til Klemmartindans punkt 983. Herfra var stikvaliteten så som så.

 

Vi fulgte Spilderelva før vi siktet oss inn på det laveste punktet i skardet mellom Grønfjellet og Klemmartindans punkt 983. Fra stien forsvant var det storsett gress/mose/lyng helt opp til skardet. Vi startet å følge ryggen opp mot 983, for så å ta en bratt travers i sørsiden til punkt 1047, noe som utgikk etterhvert. Hadde jeg gått turen alene hadde jeg nok fortsatt på denne varrianten, men vi ble enige om å gå ned i gryta for å gå opp på toppen fra øst. Dette ga oss noen hundre bonushøydemeter på turen.

 

Fra gryta gikk vi mot skardet mellom Stortinden og punkt 1047, men før vi startet på bakken opp til skardet så vi at det var greit å gå opp i en stor bakke mellom sørøstryggen til Klemmartinden og ryggen fra Stortinden. Denne bakken på ca 500 moh va en fin avslutning på topp nr 71 og min siste topp i Balsfjord kommune. Her var det mye gress/lyng og en del stein.

 

På toppen av Klemmartinden var det en varde plassert ute mot den bratte bakken fra sør, mens det høyeste punktet var vardefritt og ca 100 meter lengre nord. Utsikten fra toppen var upåklagelig og det ble tid til en god pause på toppen i det fine været.

 

Returen gikk etter samme rute som på turen opp. Totalt er turen på ca 14 kilometer og ca 1400 høydemeter etter denne ruten. Vi brukte ca 6 timer i usedvanlig rolig tempo i noe som må ha vært tett opp mot verdensrekord i svartfluer….

 

Klemmartindan fra veien

Rute

Fra startstedet var det merket sti opp til Rypehaugen

Ingenting å si på stikvaliteten

Gapahuken på Rypehaugen

Ok sti videre også

God skilting i Malangen

Spilderelva

KLemmartindan og Grønfjellet

Utsikt mot Spilderøya

Konrad tar en pust i baken

En snørenne opp mot Grønfjellet

Oppe på Grønfjellet, det høyeste punktet på Klemmartindan er etter det markante hakket på ryggen

Vi startet med en travers i sørsiden til Klemmartindan, men vi gikk fort ned i gryta

Nede i gryta

Den "vanlige" ruta går via Stortinden, men vi tok en varriant rett opp mot toppen før v kom til skardet

Her gikk vi opp mot toppen

Ned mot Fiskefjellet

Oppover

-

Stortinden 808 moh

Den siste biten mot toppen gikk på snø

Varden med utsikt sørover

Det høyeste punktet

-

Balsfjord 100 %

Ble feiret med en krembanan og vann fra Spilderelva

På returen før bakken opp mot Grønfjellet

-

Istinden på kommunegrensa mellom Målselv og Bardu

Det her var faktisk et forsøk på å ta et bilde uten fluer.....

 

Stikkord: , , , , , , , ,

You might also like

Kalddalstinden 1000 moh
Kalddalstinden er den nordligste 1000 meterstoppen på Lyngenhalvøya og er en fin utsiktstopp som i...
Toppene i Balsfjord kommune
  1. Vassdalsfjellet 1587 2. Rostafjellet 1559 3. Lille Russetinden 1527 4. Massiv Ø...
Vardtinden 1054 moh
Vardtinden og Stortuva gikk jeg på samme turen, ca 12 km og ca 1500 høydemeter ble det totalt på...
Tuvslettfjellet 1337 moh
Kartblad: Kirkesdalen Kommune: Målselv (51) Primærfaktor A: ca 290 meter Primærfaktor B: 144 meter Koordinat:...