Gaskacohkka er en av Lyngenhalvøyas 27 1500-meterstopper. Gaskacohkka har en anmarsj på drøye fem kilometer, men du blir til gjengjeld belønnet med bratt skikjøring og en av Lyngsalpenes beste utsikter. Her er turbeskrivelsen fra turen vår til Gaskacohkka.
Startstedet for en tur til Gaskacohkka er en liten kilometer opp i Steindalen. Her er det to gigantiske parkeringsplasser og merket rute opp til Steindalshytta. Distansen fra Oteren er drøye 16 kilometer.
Fra start fulgte vi naturstien opp til Steindalshytta. Vi fulgte elva ned og det ville nok vært det beste valget. Etter en litt knotete start med litt opp og ned flater terrenget ut etter halvannen kilometer og resten av turen inn Steindalen er en drøm med fin utsikt.
Etter rundt ei halv mil og rundt 300 høydemeter begynte vi å ta høyde på nordsiden av Nallanriehppi mens vi traverserte oss i retning av en bred renne som går opp mellom Nallancohkka og dagens turmål. På rundt 600 moh var vi ferdig med traversen og startet å ta høyde mot skardet. Her er det rundt 450 høydemeter med drøye 30 graders stigning med noen brattere partier.
Når man nærmer seg skardet på knappe 1050 moh ser man en market vestvendt renne som fører opp til toppryggen på rundt 1420 moh. I starten er renna rundt 35 grader og blir gradvis brattere etter hvert som man tar høyde og avslutte med et bratt parti opp mot eggen på rundt 50 grader. Vi satt fra oss skiene og fortsatte videre til fots. Det er greit å ha med stegjern og isøks her.
Fra man når ryggen er det rundt en kilometer til toppen. Et kort litt luftig og bratt parti før man når det store platået. Like før det høyeste punktet er det et kort litt smalere parti.
På den vardeløse toppen var det ikke overraskende fantastisk utsikt mot mange Lyngenfjell som bl.a Bredalsfjellet, Jiehkkevarri, Daltinden og ikke minst Nallangaisi som ser ellevilt ut herfra. Over Storfjorden ser man også Horsnesfjellet.
Vi returnerte samme ruten på perfekt sløsjføre i den bratte renna og videre ned mot Steindalsbreen.
Turdata
Dato: 17. April 2017
Distanse: 17.91 kilometer
Høydemeter: 1555
Tidsforbruk: 5:30 (4:00 opp)
Gps-plott fra gps3d.no
















































Legg igjen en kommentar